Ako malí dokážu vzdorovať veľkým

Autor: PIVOBRANA ... | 17.10.2012 o 10:00 | Karma článku: 11,84 | Prečítané:  699x

Predstavte si miliónový marketingový rozpočet veľkého nadnárodného pivného koncernu, ktorý zamestnáva, povedzme v Európe, desiatky tisíc ľudí. A potom si predstavte malý rodinný mini pivovar, ktorý nemá vôbec žiadny marketing a okrem zopár čašníkov a kuchárov zamestnáva iba rodinu majiteľa. Keď to chcete porovnať, nedá sa. Je to neporovnateľné.

A teraz si predstavte stovky rodinných mini pivovarov, z ktorých každý sa dominantne presadí vo svojom meste alebo minimálne vo svojej mestskej štvrti. Presadí sa, pretože varí super pivo, ktoré ľuďom chutí viac ako unifikované nadnárodné pivo. A predstavte si, že tieto mini pivovary spolupracujú, navzájom sa podporujú, vydávajú vlastný časopis, majú vlastnú webovú stránku, svoje festivaly a eventy po celý rok.  Že jednoducho vytvoria hnutie, ktorého cieľom je obrana dobrého piva a snaha zabrániť unifikácii pivného trhu. Neopierajú sa o masu peňazí, ale o svojich verných zákazníkov.

A už dosť - nemusíte si nič predstavovať. V roku 1971 takto vzniklo v Anglicku hnutie Camra, ktoré dnes patrí medzi vôbec najúspešnejšie spotrebiteľské hnutia na svete. Camra (pozrite www.camra.org.uk) bráni nezávislé anglické pivovary a mini pivovary a zabraňuje nadnárodným koncernom v prieniku na koncový trh - do mestských krčiem a dedinských hostincov. Samozrejme, že Camra nedokáže vzdorovať gigantom typu Heineken vo všetkých ukazovateľoch, ale dokáže, a to veľmi účinne, hájiť miestne zvyky. Nakoniec - cieľom Camry ani nie je vzdorovať vo všetkom. Hnutie si iba jednoducho povedalo, že nepustí unifikované pivo do každého kúta svojej starobylej krajiny. Inak povedané - z hypermarketu veľkého hráča nevyženiete úplne, ale z malej krčmy alebo hostinca áno. A dokonca pomerne ľahko, pretože tam už rozhoduje klient, pivár a hosť. A ten si vyberie kvalitu. Vždy.

Camra je najväčšia. Po Európe však vznikajú podobné hnutia v posledných rokoch ako na bežiacom páse. Malí krčmári a pivovarníci sa spájajú a vytvárajú siete, ktorých zmyslom nie je unifikácia členov siete, ale obrana nezávislosti každého člena.

My sme na Slovensku založili nedávno Pivobranu (www.pivobrana.sk). A tým sme neskončili. Netvrdíme, že sa nám podarí to isté, čo Camre v Anglicku, ale smerujeme presne tým istým smerom. Členovia Pivobrany nemajú v hlave snahu ovládnuť kolegu a suseda. Sú však pripravení ho chrániť pred tlakom nadnárodných koncernov a očakávajú to isté aj od kolegov.

Tak ako Camra, aj Pivobrana sa bude opierať iba o svojich členov a sympatizantov. Je veľmi dôležité mať ich čo najviac, pretože tým rastie sila hnutia ako takého. Onedlho prinesieme niekoľko zásadných aktivít, ktorých cieľom bude získať veľa členov Pivobrany a zvýšiť tak jej silu.

A ešte niečo „spoza oceánu". Pred zhruba 20-timi rokmi ovládali prakticky celý pivný trh v USA dva nadnárodné pivné giganty. V Amerike sa s výnimkou ich výrob prakticky prestalo variť pivo. Potom vznikla iniciatíva na podporu nezávislých priemyselných pivovarov, našli sa investori do tejto oblasti a dnes ovládajú nezávislé priemyselné pivovary v Amerike takmer štvrtinu trhu. Toľko dokázali za 20 rokov odobrať dvom gigantom, ktorí si vtedy zrejme už mysleli, že súboj o celý trh definitívne vyhrali.

Na Slovensku kontrolujú dva nadnárodné koncerny zhruba 95% pivného trhu. Myslíte si, že aj oni si už myslia, že to majú definitívne vyhraté? My v Pivobrane si myslíme, že aj keď sa tak niekedy tvária a niekedy tak dokonca aj konajú, v skutočnosti si to nemyslia. A v hĺbke duše vedia, že keby sa niekto naozaj poriadne obul do tejto veci, z 95% podielu môže rýchlo veľa ubudnúť.

V Pivobrane sa o to chceme pokúsiť. Nie preto, že chceme ubližovať veľkým, ale iba a jedine preto, že naozaj chceme zachrániť rozmanitosť nášho pivného trhu, oživiť trochu tradície a nenechať sa mlčky spláchnuť unipivom do zabudnutia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

EKONOMIKA

Plat bez práce môže fungovať, Slovensku by však nepomohol

Nepodmienený príjem testuje okrem Fínska aj Kanada.


Už ste čítali?