Najšťastnejší pivári na svete: Sme v prvej svetovej pivnej lige!

Autor: PIVOBRANA ... | 21.11.2012 o 9:00 | (upravené 21.11.2012 o 11:56) Karma článku: 6,38 | Prečítané:  985x

„Počas minulých ročníkov European Beer Star sme registrovali viacero zúčastnených českých pivovarov. Tento ročník sme okrem jedného českého pivovaru boli jediní ocenení z regiónu Čiech a Slovenska,“ hovorí podpredseda predstavenstva pivovaru Urpiner Ľubomír Vančo.

Mnohé pivá o sebe tvrdia, že sú „svetové“. Väčšinou nám to hovoria prostredníctvom drahých reklám a naaranžovaných hercov s umelo orosenými pohármi, v ktorých možno ani nie je pivo. O to viac sa tešíme z úspechu, ktorý dosiahol člen Pivobrany a posledný naozaj nezávislý slovenský priemyselný pivovar, banskobystrický Urpiner. V polovici novembra sa mu podarilo uspieť na 9. ročníku celosvetovo preslávenej degustačnej súťaže European Beer Star 2012 v nemeckom Norimbergu.


Ako to teda počas slávnostného vyhodnotenia vyzeralo? „Slávnostný ceremoniál sa skladal z dvoch častí, bol naplánovaný v rámci výstavy BRAU BEVIALE a  trval až dve hodiny. Bolo to pochopiteľné, pretože sa oceňovali prví traja z každej kategórie a kategórií bolo celkovo 50,“ opisuje atmosféru slávnostného oceňovania  Ľ. Vančo.

Oproti minulému roku stúpol počet prihlásených značiek o 23-percent. V októbri sa uskutočnila samotná ochutnávka všetkých vzoriek, ktorú malo „pod palcom“ 100 profesionálnych pivných degustátorov. Keďže vzoriek bolo 1366, úprimne priznávame, že im poriadne závidíme ;). European Beer Star má veľmi prísne kritériá, ocenené môžu byť len pivá, ktoré v plnej miere spĺňajú náročné kritériá kvality, majú jedinečnú a autentickú chuť a v značnej miere sa odlišujú od koncernového „europiva“ - môžu sa do nej prihlásiť len pivovary,  ktoré dodržiavajú pôvodné európske pivovarnícke metódy.

Tento rok sa v Nemecku rozdávalo  150 ocenení a po odovzdávaní cien nasledovala recepcia, kde si účastníci mali možnosť vychutnať všetky ocenené značky.  Ako im chutil Urpiner? „Večer pivných hviezd bol spojený s rautom a živou kapelou. Pozorne sme sledovali reakcie zúčastnených pivárov a myslím, že na Urpiner reagovali veľmi pozitívne,“ pochvaľuje si Ľ. Vančo.

Kam to Urpiner posúva a čo si od tohto top ocenenia kvality sľubuje jeden zo šéfov pivovaru? „Pravidelne sme získavali ocenenia na domácej degustačnej súťaži Slovenská pivná korunka a povedali sme si: No a čo ? Treba skúsiť vyšší level. Nasledovali ocenenia zo súťaží v Českej republike Česká pivná pečať a Pivo Českej republiky. Najčerstvejšie ocenenie European Beer Star  si ceníme najviac  – je to totiž druhá najväčšia celosvetovo uznávaná súťaž pivnej degustácie. Prešli sme celú výstavu a každý nás vítal s rešpektom, blahoželal nám, pretože nás registrovali a vedeli, že sme boli v tvrdej konkurencii úspešní. V očiach pivných znalcov je to nesmierne významná záležitosť. Posúva nás to vpred a môžem neskromne skonštatovať, že sme sa po etablovaní značky na Slovensku a v Čechách ocitli v prvej pivnej lige a verím, že o Urpineri sa bude hovoriť aj v celosvetovom merítku. Je to pre nás obrovské zadosťučinenie a nesporne aj zodpovednosť. Platí, že keď sa vám niečo podobné podarí, musíte si automaticky udržiavať kvalitu a nesmiete klesnúť pod nastavenú latku.“


Čo plánuje Urpiner do budúcnosti? Existuje snáď ešte nejaká cena, ktorú by vo svojej bohatej zbierke 19 pivných metálov nemal? Odpoveď Ľ. Vanča je logická: siahame ešte vyššie!Skúsili  sme druhú najprestížnejšiu súťaž a uvažujeme o účasti na najväčšej celosvetovej súťaži World Beer Cup,“ uzatvára Ľ. Vančo.

Jasnejší dôkaz o kvalite nezávislého piva si nevieme predstaviť a sme stopercentne presvedčení, že uspeje aj na najvýznamnejšej súťaži. Dodávame, že Urpineru tento úspech veľmi prajeme a v ďalšom snažení držíme všetky palce (a uchá na krígloch ;)). A ako inak ešte môžete priamo vy priložiť ruku k dielu a podporiť dobré pivo? Napríklad vyplnením prihlášky na členstvo v Pivobrane – podporíte tým nielen Urpiner, ale aj ostatné nezávislé slovenské pivné značky. A môžete vyhrať skvelú cenu – kráľovsky sa najesť v jednej z reštaurácií, kde čapujú zaručene nezávislé a kvalitné pivo a vypiť ho toľko, koľko budete vládať!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

EKONOMIKA

Plat bez práce môže fungovať, Slovensku by však nepomohol

Nepodmienený príjem testuje okrem Fínska aj Kanada.


Už ste čítali?