Najšťastnejší pivári na svete: Sme v prvej svetovej pivnej lige!

Autor: PIVOBRANA ... | 21.11.2012 o 9:00 | (upravené 21.11.2012 o 11:56) Karma článku: 6,38 | Prečítané:  997x

„Počas minulých ročníkov European Beer Star sme registrovali viacero zúčastnených českých pivovarov. Tento ročník sme okrem jedného českého pivovaru boli jediní ocenení z regiónu Čiech a Slovenska,“ hovorí podpredseda predstavenstva pivovaru Urpiner Ľubomír Vančo.

Mnohé pivá o sebe tvrdia, že sú „svetové“. Väčšinou nám to hovoria prostredníctvom drahých reklám a naaranžovaných hercov s umelo orosenými pohármi, v ktorých možno ani nie je pivo. O to viac sa tešíme z úspechu, ktorý dosiahol člen Pivobrany a posledný naozaj nezávislý slovenský priemyselný pivovar, banskobystrický Urpiner. V polovici novembra sa mu podarilo uspieť na 9. ročníku celosvetovo preslávenej degustačnej súťaže European Beer Star 2012 v nemeckom Norimbergu.


Ako to teda počas slávnostného vyhodnotenia vyzeralo? „Slávnostný ceremoniál sa skladal z dvoch častí, bol naplánovaný v rámci výstavy BRAU BEVIALE a  trval až dve hodiny. Bolo to pochopiteľné, pretože sa oceňovali prví traja z každej kategórie a kategórií bolo celkovo 50,“ opisuje atmosféru slávnostného oceňovania  Ľ. Vančo.

Oproti minulému roku stúpol počet prihlásených značiek o 23-percent. V októbri sa uskutočnila samotná ochutnávka všetkých vzoriek, ktorú malo „pod palcom“ 100 profesionálnych pivných degustátorov. Keďže vzoriek bolo 1366, úprimne priznávame, že im poriadne závidíme ;). European Beer Star má veľmi prísne kritériá, ocenené môžu byť len pivá, ktoré v plnej miere spĺňajú náročné kritériá kvality, majú jedinečnú a autentickú chuť a v značnej miere sa odlišujú od koncernového „europiva“ - môžu sa do nej prihlásiť len pivovary,  ktoré dodržiavajú pôvodné európske pivovarnícke metódy.

Tento rok sa v Nemecku rozdávalo  150 ocenení a po odovzdávaní cien nasledovala recepcia, kde si účastníci mali možnosť vychutnať všetky ocenené značky.  Ako im chutil Urpiner? „Večer pivných hviezd bol spojený s rautom a živou kapelou. Pozorne sme sledovali reakcie zúčastnených pivárov a myslím, že na Urpiner reagovali veľmi pozitívne,“ pochvaľuje si Ľ. Vančo.

Kam to Urpiner posúva a čo si od tohto top ocenenia kvality sľubuje jeden zo šéfov pivovaru? „Pravidelne sme získavali ocenenia na domácej degustačnej súťaži Slovenská pivná korunka a povedali sme si: No a čo ? Treba skúsiť vyšší level. Nasledovali ocenenia zo súťaží v Českej republike Česká pivná pečať a Pivo Českej republiky. Najčerstvejšie ocenenie European Beer Star  si ceníme najviac  – je to totiž druhá najväčšia celosvetovo uznávaná súťaž pivnej degustácie. Prešli sme celú výstavu a každý nás vítal s rešpektom, blahoželal nám, pretože nás registrovali a vedeli, že sme boli v tvrdej konkurencii úspešní. V očiach pivných znalcov je to nesmierne významná záležitosť. Posúva nás to vpred a môžem neskromne skonštatovať, že sme sa po etablovaní značky na Slovensku a v Čechách ocitli v prvej pivnej lige a verím, že o Urpineri sa bude hovoriť aj v celosvetovom merítku. Je to pre nás obrovské zadosťučinenie a nesporne aj zodpovednosť. Platí, že keď sa vám niečo podobné podarí, musíte si automaticky udržiavať kvalitu a nesmiete klesnúť pod nastavenú latku.“


Čo plánuje Urpiner do budúcnosti? Existuje snáď ešte nejaká cena, ktorú by vo svojej bohatej zbierke 19 pivných metálov nemal? Odpoveď Ľ. Vanča je logická: siahame ešte vyššie!Skúsili  sme druhú najprestížnejšiu súťaž a uvažujeme o účasti na najväčšej celosvetovej súťaži World Beer Cup,“ uzatvára Ľ. Vančo.

Jasnejší dôkaz o kvalite nezávislého piva si nevieme predstaviť a sme stopercentne presvedčení, že uspeje aj na najvýznamnejšej súťaži. Dodávame, že Urpineru tento úspech veľmi prajeme a v ďalšom snažení držíme všetky palce (a uchá na krígloch ;)). A ako inak ešte môžete priamo vy priložiť ruku k dielu a podporiť dobré pivo? Napríklad vyplnením prihlášky na členstvo v Pivobrane – podporíte tým nielen Urpiner, ale aj ostatné nezávislé slovenské pivné značky. A môžete vyhrať skvelú cenu – kráľovsky sa najesť v jednej z reštaurácií, kde čapujú zaručene nezávislé a kvalitné pivo a vypiť ho toľko, koľko budete vládať!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?