Najprv Komanč, potom Štramák

Autor: PIVOBRANA ... | 22.8.2013 o 9:55 | (upravené 22.8.2013 o 10:06) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  1994x

Rodinný minipivovar Štramák vznikol v Senici v apríli tohto roku. Sládka Davida Rišku inšpiroval jeho otec Miroslav, ktorý už 20 rokov prevádzkuje vlastnú „hospúdku" U Albína. Pivo mali radi, no na tradičnom europive im veľa vecí prekážalo. Keď pred tromi rokmi mladý David ochutnal poctivé pivo z minipivovaru, ohromila ho jeho horkosť a hustota, ako aj rozmanitosť pivných štýlov. Toto ho aj s otcom primälo k tomu, aby si ho skúsili uvariť doma.

Prvé bolo ako blato

„Prvú várku si pamätám velice dobre," smeje sa mladý sládek. „Pivo bolo kalné ako blato, nedokvasené, zrejme malo ešte dlhšie zrieť. Ale poctivo sme si ho vypili." Recepty hľadali na internete, upravovali ich podľa svojej chuti a dnešná receptúra Štramáka je už ich vlastná, ktorá sa tým pôvodným podobá len málo. Podobne aj suroviny hľadali cez internet, niečo kupovali z jedného zdroja, ďalšie im odporučili z iného. Dnes už majú svojich pravidelných spoľahlivých dodávateľov.

degustacia.jpg

Od Komanča k Štramákovi

Štramák funguje síce len pár mesiacov, no vidno, že miestnym pivo zachutilo. Ako vraví David Riška: „Niekedy ho nestíham ani fľaškovať. Keďže dávam pivo do klasických sklených fliaš, stane sa, že po trojhodinovom fľaškovaní je o chvíľu po fľašiach. Jednoducho mi ich zákazníci hneď vykúpia." Pôvodne sa pivo volalo „Komanč", no pivovarníkovi sa ten názov moc nepozdával. „Pripomínal mi komunistov, tak som ho premenoval na „Štramáka". U nás sa tak hovorí pekným chlapom, čo my bezpochyby sme," vysvetľuje s nadhľadom. Zaujímavý je aj názov samotnej krčmy „U Albína". Prečo vybrali práve takýto názov? „Albíni označujú niečo výnimočné. Sú to ľudia alebo zvieratá, ktoré sú niečím iné, odlišné. A práve tak isto sa chceme aj my líšiť od bežných krčiem," prezrádza pivovarník.  Denne sa „U Albína" premelie aj niekoľko sto ľudí, ktorí si vychutnajú dobré pivko.

varna.jpg

Čoskoro bude aj František

V súčasnosti Štramák ponúka sedem druhov piva. Na dračku idú svetlá 11-ka a polotmavá 12-ka. Ľuďom však chutí aj pšeničný weizen, ktorý má svoju stabilnú klientelu hlavne teraz v lete, alebo americká IPA polotmavý špeciál. „Ľudia nie sú konzervatívni, radi koštujú nové pivá," hovorí sládek.   V budúcnosti by ešte chceli uvariť aj stout a nejaký zimný špeciál. David Riška sa nedávno stal otcom syna Frederika. „Chcel som mu dať meno František, ale manželka nesúhlasila. Tak si teda uvarím aspoň pivo František, bude to svetlá 13-ka," prezrádza D. Riška. V pivovare majú zatiaľ tri tanky. Keď je dobrý mesiac, pivo sa vypije aj do dvoch týždňov. Popri varení piva si mladý otecko nájde čas aj na svoj druhý koníček, na heligónku. „Som zatiaľ začiatočník, ale keď budem poctivo trénovať, budem hrávať po večeroch aj v našej krčme," prezrádza.

vycap.jpg

Dve ceny na prvý šup

David Riška je pivár - klasik. „Najviac mi chutí svetlá 12-ka. Keď si sadnem v piatok večer s kamarátmi, takých sedem - osem ich dokážem spucovať," priznáva so smiechom. Štramáka zatiaľ dostanete iba v Senici, prípadne ak niekto v okolí prejaví záujem, pivo mu bez problémov dodajú. „Mali sme už pivo aj v Bratislave, ešte v ten večer sa vypilo," hovorí pivovarník s hrdosťou v hlase. Hoci je pivovar ešte bábätkom, stihol sa už pekne umiestniť v súťaži o Slovenskú pivnú korunku 2013. V kategórii malých reštauračných pivovarov získal Štramák striebro i bronz. „Bolo to šťastie, lebo prihlášku som podal oneskorene. S dvomi prihlásenými pivami sme chytili hneď dve ceny," teší sa David Riška.

kontrolavaru.jpg

Jesenný festival

Mladý sládek sa do víru pivovarníctva pustil naplno. Časom by chcel začať zbierať rôzne pivné fľašky, ochutnávať netradičné pivá a fľašky vystavovať v krčme. Na začiatok septembra (7.9.) pripravuje svoj prvý pivný festival Štramák Fest. „Chcel som, aby bol len o malých slovenských pivovaroch. Prihlásilo sa ich osem, čo nie je málo," povedal. V rámci jednodňového festivalu je pre návštevníkov pripravený hudobný program aj zaujímavé pivné súťaže.

Fotografie: Ravando Mexa

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?