Čo prinesie rok 2014 nezávislému pivu

Autor: PIVOBRANA ... | 17.1.2014 o 9:49 | (upravené 17.1.2014 o 10:03) Karma článku: 5,97 | Prečítané:  1108x

Rok 2013 bol pre slovenské nezávislé pivo bohatý na udalosti. PIVOBRANA sa rozrástla, z pôvodných 11 členských pivovarov je už 16. V hnutí je priamo registrovaných vyše 3 200 osôb a  na sociálnej sieti nám fandí vyše 4 000 ľudí. Ako vidia predchádzajúci a súčasne aj nastávajúci rok naši členovia?

pivo_2014m.jpg

Podpredseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS) Ladislav Kovács  je rád, že verejnosť je stále viac informovaná o existencii  malých remeselných pivovaroch s často netradičným sortimentom piva. Je skvelé, že vznikajú stále nové pivovary a tento trend ostane podľa L. Kovácsa zachovaný aj v tomto roku. Úplne ideálne by bolo,  aby žiaden z nich nezanikol. Podľa údajov AMNPS medziročne výrazne narastá trend nákupu fľaškového piva z malých pivovarov, čo je na jednej strane veľmi pozitívne, žiaľ na strane druhej, tie najmenšie pivovary  zatiaľ z dôvodu absencie primeranej technologickej podpory pre fľaškovanie často nedokážu fľaškovať svoje pivá s dlhšími záručnými lehotami než 14 dní. Väčšinou totiž ide o plnenie nepasterizovaného piva do PET fliaš, čo je limitujúcim faktorom.  Pozitívne však je, že mladá generácia hlavne vo väčších mestách, bude aj naďalej vyhľadávať kvalitu nad kvantitou a uprednostňovať nezávislé pivo.

Podľa podpredsedu AMNPS však niekedy chýba dostatok pivných barov a pubov s takýmto sortimentom.  „Veľmi ma teší, že sa konečne verejnosť, ale aj odborné kruhy začínajú stotožňovať s tým, že malé pivovary na Slovensku už vyrábajú kvalitné slovenské pivá a veľké pivovary robia skôr komerciu a kvantitu. Zdôrazním slovné spojenie „kvalitné slovenské pivo", pretože na Slovensku sa dlhé roky takéto pivo akoby v očiach verejnosti ani nenachádzalo, keďže synonymom kvalitného piva bolo pivo české," zdôrazňuje Ladislav Kovács a dodáva, že „s nástupom malých pivovarov máme šancu zmeniť tento stav práve MY v segmente slovenského piva. Doba praje teraz nám a to treba využiť. Podobné šance sa neopakujú často."

Anna Vitteková predstavila plány prievalského pivovaru Sandorf na rok 2014: „Chceli by sme náš pivovar rozšíriť a zmodernizovať. Konkrétne by sme radi rozšírili priestory na výrobu piva a aspoň čiastočne ju zautomatizovali. Investovať by sme chceli aj do plničky a nových CK tankov." Ako dodala, každý rok sa snažia prísť s novým pivom minimálne štyrikrát, tohtoročnú prvú pivnú novinku už aj stihli predstaviť. Je ňou Sandorf Porter London 12°.

V oravskom minipivovare Kastelán veľké investície v roku 2014 nepredpokladajú. Ako povedal jeho spolumajiteľ Radoslav Valápka: „Našim základným zámerom je aj naďalej vyrábať kvalitné pivo, ktoré ľudom chutí. Chceli by sme však v tomto roku spríjemniť návštevníkom nášho pivovaru posedenie u nás organizovaním rôznych akcií zážitkovej gastronómie, ako sú napr. domáca zabíjačka, ochutnávky výrobkov miestnych výrobcov, živá hudba a podobne." Sortiment piva ostáva tiež ich tradičný, teda dva klasické ležiaky Thurzo 12° svetlý a Korvín 12° polotmavý, pričom svoju ponuku občas rozšíria aj o nejaký špeciál typu Mníchov, Rauchbier, či iné.

Podobne aj martinský pivovar Victoria každý rok obohacuje svoj sortiment o jeden druh piva. Majiteľ pivovaru Ondrej Čuraj prezradil, že na tohtoročnej novinke sa už pracuje a na výčap by sa mala dostať na jar.

Pivovar Sessler z Trnavy si dal do roku 2014 záväzok chodiť viac na festivaly a ponúkať ľuďom svoje pivo. Tento rok tiež plánujú kúpiť ležiacke tanky a rozšíriť portfólio svojich produktov.

A čo chystá na tento rok jediný nezávislý slovenský priemyselný pivovar? Banskobystrický pivovar Urpiner zostáva pri svojom klasickom úspešnom sortimente - 10, 12, 16, nealko v svetlých pivách, polotmavá  11-ka, tmavá 11-ka, a ochutené pivá Radler a Cherry (alko aj nealko verzie), Red Orange a Mojito. „Plánujeme rozsiahle investície - z ktorých časť už práve teraz prebieha -  do modernizácie strojovne a do nových zariadení na fľašovacej linke. Minulý rok sme začali plniť naše hlavné produkty aj do plechoviek, plníme ich zatiaľ v Rakúsku. Obrovský záujem o tento segment potvrdil naše očakávania a preto uvažujeme aj o vlastnej plechovkovej plniacej linke", uviedol Ľubomír Vančo podpredseda predstavenstva Banskobystrického pivovaru a.s.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

EKONOMIKA

Plat bez práce môže fungovať, Slovensku by však nepomohol

Nepodmienený príjem testuje okrem Fínska aj Kanada.


Už ste čítali?