Po Slovensku za kvalitným pivom

Autor: PIVOBRANA ... | 25.8.2014 o 9:48 | Karma článku: 4,20 | Prečítané:  1495x

Malé remeselné pivovary sa na Slovensku tešia veľkej obľube. Až takej, že nastal čas, aby ich ľudia začali cielene a organizovane obiehať. V lete odštartoval príjemný a pre milovníkov kvalitného zlatého moku aj dlho očakávaný projekt Pivné cesty Slovenska, ktorý chce rozvinúť novú formu cestovného ruchu – pivný turizmus.

Tento projekt v sebe spája spoznávanie remesla pivovarníctva a blahodarných účinkov pitia živého piva, cestovanie po dedinkách a mestečkách Slovenska a hlavne ľudí, ktorí fandia poctivému pivu a majú radi nekonvenčný oddych a zábavu. Keďže väčšina malých remeselných pivovarov svoje pivá ponúka len priamo v mieste fungovania pivovaru, prípadne v okolitých lokálnych krčmičkách, rozhodli sa v OZ Vášeň pre Slovensko odviezť „Mohamedov k horám“ a poskytnúť tak pivárom potešenie z degustácie rôznych druhov pív. Tiež si môžu okrem piva vychutnať aj miestne špeciality a popri tom si vypočuť odborný výklad sládkov. 

V pivovare Stupavar

S podtitulom „gastronomicko – zážitkové poznávačky do kútov Slovenska, kde sa varí remeselné pivo“  sa na historicky prvú pivnú cestu vydala v júli skupinka 18 pivných nadšencov. Boli to ľudia, ktorý poznajú remeselné pivo a aj si pivo skúšali doma navariť, boli medzi nim ľudia, ktorí majú radi pivo a boli aj takí, ktorí nie sú pivári ale zaujal ich nový zážitok. Cesta, ktorú absolvovali, bola Záhorácka pivná cesta. Pivní nadšenci si prezreli najprv pivovar Stupavar v Stupave, kde ochutnali miestne pivá a vypočuli si výklad od sládka. Cestou do prievalského pivovaru Sandorf sa účastníci zájazdu zastavili v Plaveckom Petri, aby si pozreli pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V Sandorfe si prehliadli pivovar a opäť sa degustovalo. Ďalším v poradí bol senický Štramák, kde si okrem pivka mohli dopriať aj grilované rebierka. Poslednou zastávkou bol Sklep Pub a kočovný pivovar Hellstork, kde mohli ochutnať skutočnú chuťovku, pivo typu lambic, ktoré by mal aspoň raz v živote každý pivný fajnšmeker ochutnať. 

V pivovare Štramák

Koncom augusta sa bude konať cesta zvaná Z mesta do mesta za pivom. Táto cesta bude dlhšia, no o to zaujímavejšia. Fanúšikovia piva sa vyberú zo Žiliny cez Trenčín a Trnavu až do Nitry. Cesta je spojená aj s nocľahom, nebude chýbať okrem piva ani návšteva pamiatok – Trenčianskeho hradu a mesta Nitra.  Okrem týchto ciest bude v ponuke aj Východoslovenská pivná cesta, ktorá bude zahŕňať Rožňavu, Košice, Prešov a Svit.

Začiatkom septembra si prídu na svoje aj pivári z hlavného mesta a okolia, pripravená je pre nich Bratislavská pivná cesta. Môžu sa tešiť na Múzejný Pivovar, kde ich čaká prehliadka s výkladom, v Staroslovienskom pivovare ochutnajú 3 druhy piva a syrové špeciality zo Zvolenskej Slatiny, v Urban House im ponúknu pivné špeciality. Milovníci piva sa určite potešia aj prehliadke remeselného Bratislavského meštianskeho pivovaru na Dunajskej ulici, ktorá bude tiež spojená s ochutnávkou. Celý program sa ukončí u Richtára Jakuba, kde ich sám majiteľ a sládok zasvätí do tajov svojho pivovaru a budú môcť ochutnať 5 druhov piva, ako aj zemiakové placky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

EKONOMIKA

Plat bez práce môže fungovať, Slovensku by však nepomohol

Nepodmienený príjem testuje okrem Fínska aj Kanada.


Už ste čítali?