Aj malí dokážu veľké veci

Autor: PIVOBRANA ... | 6.7.2016 o 9:40 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  763x

Keď sa v roku 2009 stretli prvé štyri malé nezávislé pivovary a založili Asociáciu malých nezávislých pivovarov Slovenska, asi žiaden z nich neveril, že o 7 rokov neskôr ich bude 19. 

To, že 9 z nich vytvorí na najväčšom a najkultovejšom hudobnom festivale Slovenska famózny a nikdy predtým nezažitý pivný line-up, znelo ako úplná fikcia. Je to však skutočnosť. Už 7. júla sa na festivale Pohoda začnú čapovať  poctivé pivá z dielne malých pivovarov.

Pivobrana_line up_Pohoda

Zo štyroch partizánov, ktorí sa odhodlali zviditeľniť malé domáce pivovary s ročnou produkciou do 200 000 hektolitrov piva, sa krok za krokom stala 19-členná zostava pivovarov s pôsobnosťou v každom kúte Slovenska. Spočiatku sa stretávali naozaj symbolicky na pive, predebatovali aktuálne záležitosti a hlavne, uvažovali o tom, ako sa zviditeľniť a poukázať na problémy, s ktorými sa malé pivovary na Slovensku musia pasovať. Ladislav Kovács, podpredseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska (AMNPS) si spomína: „Išlo hlavne o dominantný prienik českých pivovarov na Slovensko, a to nielen tých veľkých nadnárodných. Zároveň  sme riešili výrazný zánik veľkého počtu malých nezávislých slovenských pivovarov, ktorých pivá boli často konfrontované s tými českými a slovenské ťahali za kratší koniec.“  V roku 2009 bolo na Slovensku funkčných už len osem malých pivovarov, pričom od roku 1989 ich vzniklo vyše tridsať. Tiež platí, že v minulosti vznikali pivovary často bez jasnej vízie, boli podkapitalizované a vyrábali len obmedzený sortiment piva, väčšinou jeden svetlý a jeden tmavý ležiak, často bez odbornej znalosti sládkov.

Dnes je situácia výrazne lepšia, počet malých nezávislých pivovarov rastie "raketovým" tempom. V súčasnosti je ich vyše 50 a medziročne vznikne v priemere 5 nových pivovarov. Slovenské nezávislé pivovarníctvo je vnímané ako doma, tak aj vo svete, ako veľmi progresívne a produkty dosahujú často nadštandardnú kvalitu. Naše malé pivovary majú veľmi kvalitné špičkové technologické zázemie, robia vlastný výskum a vývoj, často veľmi sofistikovaných produktov, sládkovia sú sčítaní a veľakrát s bohatou praxou z homebrewingu. Čo je ale najpodstatnejšie, pivo sa nemusí predávať pod cenu, čo zaručuje efektivitu a finančnú udržateľnosť chodu pivovaru. „Dnes platí, že pivný špeciál z malého pivovaru stojí podstatne viac, ako bežne dostupné pivo z veľkoprodukcie, čo je želaný stav,“ teší sa L. Kovács. Rovnako dodáva, že v súčasnosti už malé pivovary nemusia bojovať s nadnárodnými gigantmi. Každý si ide vlastnou cestou a tak to má byť.  A čo je najlepšie, stávame sa svedkami historického okamihu, kedy naše najmenšie nezávislé pivovary predvedú svoje poctivé pivá pred najväčším publikom, aké kedy spoločne mali. Už 7. júla na festivale Pohoda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Tretia vlna je na obzore. Testy, trasovanie aj karanténa sú však stále nejasné

Hranice zostávajú dokorán aj po odhalení delta mutácie na Slovensku.

Dobré ráno

Dobré ráno: Planéta trpí horúčkou, pacient môže umrieť

Čo sa deje s klímou a planétou.


Už ste čítali?