Punč alebo pivo? Jasné, že pivo!

Autor: PIVOBRANA ... | 25.11.2016 o 9:35 | Karma článku: 2,30 | Prečítané:  1042x

Malé nezávislé slovenské pivovary pripravili na zimu opäť takú ponuku, ktorá schová každý nasladlý punč do vrecka.

PIVOBRANA

Prvý raz v histórií Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska sa spojilo 11 sládkov, ktorí v novembri navarili unikátne pivo s názvom PivobranAPA s podtitulom „Bolo nás 11“. Toto výnimočné pivo typu APA sa bude dať ochutnať jedine na decembrovom treťom ročníku festivalu PIVOBRANA BeerFest a ako ho opísal sládek Richard „Vety“ Vetyška z Holíčskeho pivovaru Wywar, kde sa varilo, „pôjde o vyvážený a príjemne voňavý mok. Použité suroviny by mali dodať pivu plnšie telo a citrusovú arómu s vôňou živice.“

URPINER

Novinkou z dielne Banskobystrického pivovaru Urpiner je Urpiner Extra Chmelený 14°, ktorý mal svoju premiéru na letnom festivale Pohoda v čapovanej podobe. Teraz však prichádza aj vo fľašiach, čiže tento svetlý ležiak vyrobený z extra dávok dvoch odrôd chmeľu, si bude môcť vychutnať naozaj každý. Špecifická chmeľová chuť tohto mimoriadneho piva je obohatená o krásnu výraznú vôňu sušených chmeľových hlávok. Zlatistá farba, svieža rezkosť, príjemná horkosť a bohatá kompaktná pena zas dokresľujú jeho výnimočnosť. 

SESSLER

Ako každý rok bude v ponuke minipivovaru z Trnavy Vianočný špeciál 21° tmavý. Je to ležiak s obsahom alkoholu 8,5 %, ktorý je vďaka použitiu farebného sladu z domácej sladovne výnimočne tmavý.  Dagmara Klasová z pivovaru o pive prezradila: „Toto pivo je vhodné na zimné chladné večery na zahriatie tela i duše.“ Predvianočným špeciálom sa stal ležiak Gingerbread. „Navarili sme ho v spolupráci s pivovarom Hellstork. Ide o polotmavé pivo ochutené perníkovým korením a pridanými figami. S týmto pivom potešíme zákazníkov v polovici novembra,“ dopĺňa D. Klasová.

STUPAVAR

Na november sládek Andrej zo Stupavaru tradične pripravil už štvrtým rokom  tekvicový Pumpkin Ale 12°,  ktorý je už v jesennej ponuke. V polovici novembra ide do predaja novinka - bylinné pivo Herbal Ale 13° so šalviou. Túto receptúru pripravil Ľuboš Kružič spolu s Líviou Lenčešovou, sládkyňou z JAMA Craft Brewery. „Zákazníci ho prvýkrát ochutnali na Dňoch otvorených dverí u nás v pivovare, na bratislavskom Októberfeste a v hostinci Richtár Jakub, keďže prvú väčšiu várku sme na skúšku navarili práve tam,“ prezrádza Ľ. Kružic. Fanúšikovia záhoráckeho pivovaru sa môžu tešiť aj na vianočný WeizenBock 16°. Samozrejme bude po celý čas v ponuke aj tradičný široký sortiment fľaškového piva: 11tečka, Jantár 12°, Tmavý Ležiak 13°, Red Ale 12°, FestivAle 11°, American IPA 14°, Black IPA 15°.

 

PIEŠŤANSKÝ PIVOVAR  ŽiWell

V Piešťanoch pripravili na sviatky vianočný Brown English Porter 16° s vianočným korením a zaujímavým názvom - Pieščanské bahno. Tomáš Polerecký z pivovaru s úsmevom vysvetľuje: „Názov vznikol spojením celosvetovo známeho piešťanského liečivého bahna a tmavohnedej farby tohto typu Porteru. Aj naše povesti hovoria, že je liečivý.“ Toto pivko je aromatizované klinčekmi a škoricou a je veľmi príjemným a chuťovo výrazným zimným pitím. 

PIVOVAR GOLEM, PIVOVAR CASSA BREWERY, PIVOVAR ŠEMRÁK a kočovný PIVOVAR CORVUS

Vianočným špeciálom sa pochvália aj na východe Slovenska. Ochutnať sa bude dať dokonca až v štyroch prevádzkach, nakoľko ide o kooperačnú várku štvorice košických pivovarov: Golem, Cassa Brewery, Šemrák a Corvus. Spoločným „projektom“ je stout 21° s názvom Cassovian  Imperial Stout. „Toto výnimočné pivo uvarené z piatich sladov a nachmelené dvomi druhmi chmeľov  bolo pripravené špeciálne na  vianočné obdobie a jeho sila,  chuť a výnimočnosť určite navodí jeho konzumentom sviatočnú atmosféru, pohodu a jedinečnosť,“ opísala špeciál Beáta Murková z Pivovaru Golem.  Pivo sa bude od začiatku decembra čapovať vo všetkých vyššie uvedených pivovaroch a zakúpiť sa bude dať  aj jeho fľašová verzia o obsahu 0,33 l. Pivovar Golem má pripravený pre svojich zákazníkov aj viedenský ležiak Geshem, ktorý bol čapovaný aj na minuloročnom PIVOBRANA BeerFeste. 

HOSTINEC

Ďalší košický pivovar, Hostinec, sa na chladné obdobie pripravil naozaj výdatne a viacerými vydarenými špeciálmi. Najväčší ohlas u hostí a najrýchlejšie sa vypil sezónny špeciál Smashing Pumpkins, ktorý je navarený z rozdrvenej tekvice a okrem iného je poctou rovnomennej kapele. Anglická skratka SMASH (Single Malt And Single Hop) v preklade znamená pivo vyrobené z jedného druhu sladu a jedného druhu chmeľu, čo výstižne opisuje tento sýto oranžový ejl s vôňou čerstvo upečeného koláča a badiánu. Druhým špeciálom v poradí je jantárové pivo kategórie Amber Ale s názvom Rákóczi Ember, ktoré bolo navarené pri príležitosti oslavy 110. výročia pochovania Františka Rákócziho II. v Dóme svätej Alžbety. „Keďže milujeme slovné hračky, pridali sme do názvu aj maďarský výraz EMBER, ktorý foneticky pripomína anglický názov AMBER a významovo dáva dôraz na Rákocziho ako človeka,“ vysvetlil Peter Škripko z pivovaru. Špeciál má stredne plné sladové telo s príjemnou horkosťou a  v aróme jemný karamel so stopou po tropickom ovocí z použitých amerických chmeľov. Posledným aktuálnym špeciálom pre pozdvihnutie jesenných nálad je pivo typu Dark Ale. Krásne karamelové a zamatové vrchne kvasené pivo Hobbit  tmavej hnedočervenej farby s arómou hrozienok, sušených sliviek a karamelu. Je to obľúbený štýl Bilba Bublíka, najznámejšieho hobbita :-)

WYWAR

Na Mikuláša by mal byť v ponuke Holíčskeho pivovaru Wywar zimný špeciál 15° Medové. Toto  spodne kvasené pivo, ktoré obsahuje 2 % medu varia v pivovare už tretíkrát. Zo sladov bol ako základ použitý slad plzenský, ktorý je doplnený mníchovským. Na jemnú horkosť bol použitý český chmeľ Bohemie.


Pivovar JAMA Craft Brewery z Grobu bude mať v ponuke pivo typu Black IPA a dúfajú, že sa im podarí aj Imperial Russian Stout. U Brontvaia v Kvačanoch pripravujú okrem celoročnej ponuky aj pivá typu stout a porter. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PÍŠE NOURIEL ROUBINI – FÓRUM

Toto bude iná kríza ako minulá

Iná kríza bude potrebovať iné riešenia.


Už ste čítali?